Culinaire Malaysia 2015 and FHM 2015

Start Date : September 29, 2015

End Date : October 2, 2015

Type : Continental

Country : Malaysia

Malaysian Association of Hotels (MAH), together with Chefs Association of Malaysia (CAM) and The Malaysian Food and Beverage Executives (MFBEA), is proud to organize the most prestigious culinary competition in the Asian region; Culinaire Malaysia 2015 in conjunction with Food Hotel Malaysia 2015 (FHM 2015) from 29th September 2015 to 2nd October 2015 at Kuala Lumpur Convention Centre (KLCC). Since its inception in 1993, this biennial event has been recognised the premier culinary event for the Asian region. It is endorsed by the World Association of Chefs Societies (WACS). Culinaire Malaysia has grown over the years since 1993 with 265 participants to more than 1,500 participants. Culinaire Malaysia 2015 has a target audience of approximately 12,000 from local, ASEAN Region and international stakeholders.

The event will feature ‘le crème de la crème’ of Malaysia’s very own top chefs. An assemblage of more than 1,000 culinary professionals in over 1,500 participants shall be seen displaying their most outstanding skills and talents in all contesting disciplines and categories.

The event will take place from 29 September 2015 until 2nd October 2015 at Kuala Lumpur Convention Centre (KLCC). Person contact Chef KKYau – yauguoqiang@yahoo.com of visit us www.malaysiachefs.com

1. HISTORY


Driven by a passion for culinary adventure and talent, a small committee formed collectively by Malaysian Association of Hotels (MAH) together with Chefs Association of Malaysia (CAM) and The Malaysian Food and Beverage Executives (MFBEA), the first Culinaire Malaysia was held in 1993.

The previous Culinaire Malaysia, held in 2013 took place in conjunction with FHM at Kuala Lumpur Convention Centre (KLCC). The event saw an enthusiastic crowd about 10, 000 audiences from local, ASEAN Region and international stakeholders.


2. DETAILS


2.1 ORGANISING COMMITTEE

The organizing committee consists of members from Malaysian Association of Hotels (MAH), Chefs Association of Malaysia (CAM) and The Malaysian Food and Beverage Executives (MFBEA).

2.2 SALES OF TICKETS

Members of the public can attend by purchasing tickets at the front entrance. Priced at only RM 10.00, attendees can enter/re-enter during the day.


    3.3 ACCOMMODATION
    
All judges are hosted in MAH member hotels. Participants are to arrange for their own accommodation.


3. AWARDS

In general, all participants will receive a Certificate of Participation. Depending on their marks, participants could stand a chance to win medals of Gold with Distinction, Gold, Silver or Bronze.

Medals and certificates of Awards

The respective medals will be awarded when the following points are attained.  No half points will be awarded.

 

 

Team Competitions

Team competitors who have completed all the team events for which they have registered will each receive a Certificate of Participation upon registration.

 

Malaysia Junior Tiger Cup (Class 25)

The team scoring the highest points will be awarded the Malaysia Junior Tiger Cup.  The two Runner-Up Teams will also receive an award.

 

The Red Majesty Chef’s Cup (Class 26)

The team scoring the highest points will be awarded the The Red Majesty Chef’s Cup Challenge Trophy.  The two Runner-Up Teams will also receive an award.

 

Nyonya’s Heritage (Class 27)

The team scoring the highest points will be awarded the Nyonya’s Heritage Team Challenge Trophy.  The two Runner-Up Teams will also receive an award.

 

Crystal Ice Masterpiece (Class 28)

The team scoring the highest points will be awarded the Crystal Ice Masterpiece Team Challenge Award.  The two Runner-Up Teams will also receive an award.

 

Fruits Sculpture (Class 29)

The team scoring the highest points will be awarded the Best Team Floral Fruit Carving Award.  The two Runner-Up Teams will also receive an award.

 

The Dream Team (Class 30)

The team scoring the highest points will be awarded The Dream Team Challenge Trophy.  The two Runner-Up Teams will also receive an award.

 

 

Individual Competitions

Individual competitors who have completed all the classes which they have registered will each receive a Certificate of Participation upon registration.

 

In addition to the above, the trophies/plaques will be presented to Malaysian Citizen on the following:

 

Most Outstanding Chocolate Showpiece and Dessert Challenge

Presented to the individual contestant who won the highest points in his/her class Chocolate Showpiece and Dessert Challenge (class 15).

 

Most Outstanding Sugar Showpiece and Chocolate Challenge

Presented to the individual contestant who won the highest points in his/her class Sugar Showpiece and Chocolate Cake Challenge (class 16).

 

Iron Butcher Chef of Year 2015

Presented to the individual contestant who won the highest points in his/her class Iron Butcher Chef Challenge (class 20).

 

Most Outstanding Chef

Presented to the individual chef who accumulates the highest points in his/her most gold medals award with compulsory 1 gold in cold display classes and 1 gold in hot cooking (either is individual or team challenge) classes.

 

Most Outstanding Pastry Chef

Presented to the individual chef who accumulates the highest points in his/her best three (3) classes in the Patisserie category and Malaysia Pastry Cup 2015 category (class 9 – 16). 

 

Points accumulated from any other classes will not be included for this award.

 

Most Outstanding Artist

Presented to the individual artist who accumulates the highest points in all two (2) Artistic classes (class 17 – 19). 

 

Points accumulated from any other classes will not be included for this award.

 

Best Realistic Figurine Carving

Presented to the individual contestant who won the highest points in his/her class Fruit and Vegetable Carving – Realistic Figurine Yam and Carrot Carving (class 19 (a)).

 

Best Individual Floral Fruit Carving

Presented to the individual contestant who won the highest points in his/her class Fruit and Vegetable Carving – Floral Fruit Carving – Theme: Flourishing Flora (class 19 (b)).

 

Most Outstanding Apprentice

Presented to the individual apprentice who accumulates the highest points in two (2) apprentice classes (class 8 and class 23). 

 

Points accumulated from any other classes will not be included for this award.

 

Most Outstanding F&B Personnel

Presented to the individual contestant who accumulates the highest points in his/her best three (3) classes – Table Setting (class 31), Fruit Flambé (class 33), Cocktail (class 35). 

 

Points accumulated from any other classes will not be included for this award.

 

Most Outstanding Bartender

Presented to the individual contestant who accumulates the highest points in his/her best two (2) classes – Cocktail (class 35), Mocktail (class 36).

 

Points accumulated from any other classes will not be included for this award.

 

Most Outstanding Barista

Presented to the individual contestant who won the highest points in his/her class Barista Championship (class 34).

 

Most Outstanding Team in Catering Services

To qualify for this award, a hotel or organization has to send a minimum of 5 competitors from the same organization participating in not less than 5 different classes.  The Most Outstanding Establishment is the team who scores the highest points in their best 5 different classes.

 

Most Outstanding Team in Culinary

To qualify for this award, a hotel or organization has to send a minimum of 5 competitors from the same organization participating in not less than 5 different classes.  The Most Outstanding Establishment is the team who scores the highest points in their best 5 different classes.

 


    
In addition to the above, participants can stand a chance to win Title Awards as per below:

1)      Most Outstanding Barista
2)      The Dream Team Challenge:
-          Champion
-          2nd Place
-          3rd Place
 
3)      Most Outstanding F&B Personnel
4)      Most Outstanding Chocolate Showpiece & Dessert Challenge
5)      Most Outstanding Sugar Showpiece & Chocolate Challenge
6)      Nyonya’s Heritage Team Challenge:
-          Champion
-          2nd Place
-          3rd Place
 
7)      Remy & Linguini Team Challenge:
-          Champion
-          2nd Place
-          3rd Place
 
8)      Junior’s Chefs Gourmet Battle Team Challenge Trophy
9)      Iron Butcher Chef of Year:
-          Champion
-          2nd Place
-          3rd Place
 
10)   Red Majesty Chef’s Cup Team Challenge:
-          Champion
-          2nd Place
-          3rd Place
 
11)   Most Outstanding Pastry Chef
12)   Most Outstanding Artist
13)   Most Outstanding Team in Catering Services
14)   Most Outstanding Apprentice
15)   Most Outstanding Chef
16)   Most Outstanding Team in Culinary

 

 

Premium Partners

Electrolux Professional
Nestle Professional
Dilmah Tea
STERLING WHITE HALIBUT
VANDRIE GROUP
HUG

Global Partners

Custom Culinary
Upfield
AMT The World Best Pan
Dick Knives
Koppert Cress
Les vergers Boiron
Vito
Q Industries

Corporate Partners

Andy Mannhart
Birra Morena
Valrhona

WORLDCHEFS COLLABORATIVE PARTNERS ...

City & Guilds
EAT
Chaîne des Rôtisseurs
Zero Hunger
Chef's Roll
Hosteleo.com
World Gastronomy Institute